Etimesgut Merkez No.7/A Ankara info@ankarasihhitesisat.com

Sıhhi Tesisat Nedir?

Sıhhi tesisat, kısaca evin altyapısını oluşturmaktadır. Çünkü; suyun ısıtılması, depolanması, dağıtımı, yağmur suyu tahliyesi ve suyun basınçlandırılması gibi konuları içine almaktadır.

Temiz suyun bina içerisinde kullanılabilmesi için 25 mm boru ile döşenmelidir. Daire sayısına bağlı kalınarak pis suyu binadan kanalizasyona iletebilmek için 100’lük, 125’lik, 150’lik, 200’lük ve 250’lik boru çapları ile döşenmektedir. Sıhhi tesisat hassas bir işlem olduğu için işi bilir kişiler tarafından yapılması oldukça önemlidir. Çünkü sonradan oluşacak en küçük su kaçağı bile binanın hasar görmesine neden olabilir. Bu durumlarda mağdur olan insan sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Sıhhi Tesisatın İnsan Sağlığı Üzerindeki Rolü Nedir?

Tesisat yapılırken pis suyun dışarı atılması temel hedeflerdendir. İnsanlar için tehlike yaratabilecek pis sular şehir kanalizasyonuna yönlendirilmelidir. Diğer yandan şehir kanalizasyonlarının bulunmadığı yerlerde çökertme ve süzme işlemleri ile çukurlara atılmasında fayda vardır.

Pis suların kokusu insanların sağlığını etkilemektedir. Bunların içinde en basiti mikrop kapmak diyebilir miyiz?

Bu pis suların kokusunun ve gazının sağlıklı bir şekilde dışarıyla temas etmesine özen gösterilmelidir. Öte yandan döşenilen boruların böceklerle temas etmemesi, sızdırmaz olması ve dayanıklı boru türü olması oldukça önemlidir.

Bu gibi olasılıklar gözden kaçırıldığında ciddi derecede sağlık problemleri yaratabilir.

Sıhhi Tesisat Boruları Döşenirken Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Unsurlar Nelerdir?

Erişilebilirlik

Uzun yıllar kullanılan boruların arızalanması sonucu yeniden tamire veya değişime ihtiyaç duyabilir. Bu su borularına da ulaşılabilmesi için mimari tasarımlar aşamasında fikirler oluşturulmalıdır.

Estetik

Açıkta olan boruların yerleştirildiği yer hem göz zevki için hem de düzen açısından önemlidir.

Eğim

Yatay boruların uzunluklarına göre her boruya 0,005 değerinde eğim verilmektedir. Kısa mesafelerde ise eğim bir adım arttırılabilme şansına sahiptir. Burada eğim doğrultusu ise su sayacıdır.

Boruların Tespiti

Boruların tavana ve duvara özel kelepçelerle monte edildiğini biliyor muydunuz? Kelepçe ve askı arasında bırakılan boşluklar önemli olduğundan yatay ve düşey konuma da bağlıdırlar. Diğer yandan boru ile kelepçe arasına lastik konulması gürültünün oluşumunu veya gürültüyü en aza indirmeye yardımcı olur.