Etimesgut Merkez No.7/A Ankara info@ankarasihhitesisat.com

Sıhhi tesisat boruları döşenirken nelere dikkat etmeli?

Sıhhi tesisat boruları döşenirken suyun alınacağı kaynağa dikkat etmek gerekir. Su ne kadar kaliteli olursa sistem de o kadar sorunsuz çalısacaktır. Bunun için tesisat içerisinde kullanılacak suyun 7 ila 12 derece arasında sıcaklığa sahip olması istenir. Rengi olmayan berrak görünümde, içerisinde istenmeyen zararlı mikroorganizmalar bulunmayan su daha ideal kabul edilir. Bunun yanı sıra sertlik derecesi standartlara uygun olan su kullanılırsa borulara zarar vermeyecektir.

Sistemin çalışmasına etki edecek bir diğer faktör de su hızıdır. Yüksek hızla borulara gelen su, basıncın dengesizleşmesine neden olabilir. Bu da sisteme entegre olan tesisat elemanlarını zarara uğratabilir. Bu durumla karşılaşmamak için sıhhi tesisat borularının eğimi sayaçtan yukarı doğru verilmelidir.

Sıhhi tesisat boruları döşenirken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu borulara erişimin kolay olmasıdır. Bu sayede zamanla sistemde bir sorun meydana geldiğinde onarım işlemleri pratik bir şekilde yapılabilir. Böylece sistemin herhangi bir parçasının değiştirilmesi gerektiğinde de kolayca değişim gerçekleştirilebilir. Açık alana döşenen boruların donmaması için izole işlemi yapılmalıdır. Bu alanlarda kullanılan boruların duvara sabitlenmesi için askı ve kelepçelere ihtiyaç vardır. Borulara en uygun boyda ve kolay bozulmayacak malzemeden üretilen ürünler seçilmelidir.